Košice budú v týchto dňoch plné Ukrajiny

Výstava Ukrajinskej vojenskej techniky
Košice:dnes

Bližšie spoznanie kultúry, umenia a života za našou východnou hranicou ponúkajú Dni Ukrajiny, ktoré sa v Košiciach uskutočnia od 14. do 23. apríla. Pestrý program zahŕňa výstavy, diskusie, koncerty, workshopy, tanečné vystúpenia či kultúrno-spoločenské akcie.

Ukrajina je plná jedinečných krás, no v súčasnosti ľudí zaujíma vojenská technika.
Dni Ukrajiny začnú v utorok (14. 4.) v Kasárňach/Kulturparku vernisážou fotodokumentačnej výstavy Element Majdanu, následne prebehne diskusné fórum o aktuálnej situácii na Ukrajine.

V ďalších dňoch môžu záujemcovia navštíviť napríklad slávnostný koncert ukrajinského zboru Karpaty z Košíc a Halyčanky z Ľvova (19. 4.) či vystúpenie súboru moderného tanca Garmonia (20. 4.). Kultúrno-spoločenské programy budú venované prezentácii Zakarpatska (21. 4.) a mesta Odesa a Odeskej oblasti  (22. a 23. 4.).

"Záverečný program Dní Ukrajiny" prebehne 22. apríla v Kunsthalle/Hale umenia. Organizátormi podujatí sú K 13 – Košické kultúrne centrá, Mesto Košice, združenie Feman a Zväz Rusínov – Ukrajincov SR.

"Dni Ukrajiny majú slúžiť na to, aby aj v týchto ťažkých chvíľach pre Ukrajinu si Košičania uvedomili, že ide o krajinu, kde sú naši priatelia a kde je úžasná kultúra. Aby sme na nich mysleli nielen tým, čo dostávame cez každodenné správy, ale aby sme ich možno aj podporili tým, že prídeme obdivovať túto ich kultúru a umenie," povedal primátor Richard Raši.

(TASR)