Pokračujú Dni Ukrajiny

Dni Ukrajiny
kosickespravy.sk

Do svojej druhej polovice vstupujú Dni Ukrajiny v Košiciach. V priestoroch Kulturparku dnes otvoria trojdňové Slovensko – ukrajinského biznis fórum, ktoré je prvou veľkou aktivitou Východoslovenskej investičnej agentúry a na ktorom budú organizácie a firmy z oboch strán hranice hľadať možnosti spolupráce.
 
Kultúrna časť Dní Ukrajiny má za sebou jeden prvých veľkých koncertov. Koncert k výročiu veľkého ukrajinského básnika a buditeľa Tarasa Ševčenka s názvom Ctíme si svoje tradície zaplnil v nedeľu do posledného miesta sálu Alfa v košickom Kulturparku a diváci ocenili nielen vystúpenie domáceho Ukrajinského zboru Karpaty z Košíc, ale najmä hostí z Ľvova – Národnú kapelu banduristiek "Halyčanka", ktorá po roku do Košíc opäť priniesla nezameniteľný zvuk tradičného ukrajinského hudobného nástroja.

Kultúrna časť programu Dní Ukrajiny bude pokračovať aj v pondelok 20. apríla viacerými podujatiami v priestoroch Kulturparku. Od 10:00 je pre deti v pavilóne November pripravený umelecký workshop Farebné priateľstvo,  vo foyeri budovy Bravo predstavia čaro tradičnej ukrajinskej hliny a keramiky umelci z oblastí postihnutých vojnovým konfliktom a večer bude patriť vystúpeniu súboru moderného tamca Garmonia z Krivého Rogu.
Utorok 21. apríla bude Kulturpark počas celého dňa patriť Zakarpatsku, ktoré sa podľa slov riaditeľa Združenia Feman a hlavného organizátora Dní Ukrajiny Eduarda Buraša predstaví zaujímavým a netradičným spôsobom. "Sám som zvedavý, lebo podrobnosti nepoznám. Tí, čo program priamo na Zakarpatsku pripravujú mi povedali len toľko, že takto sa ešte Zakarpatsko v Košiciach nikdy neprezentovalo," dodla Buraš.    

Zaujímavý program pripravila na prvé dva dni v týždni aj Knižnici pre mládež mesta Košice, ktorá pozýva na stretnutia s ukrajinskou literatúrou. Prostredníctvom autorskej besedy a workshopu MAČ 2015 ju prídu predstaviť spisovateľ a spoluorganizátor letného literárneho festivalu Mesiac autorského čítania za mesto Ľvov Hryhorij Semenčuk a hostia z Věrtných mlýnu, Brno ako spoluorganizátori festivalu za mestá Brno a Ostrava. Program v LitParku sa v pondelok 20. apríla začína o 17:00 a v utorok 21. apríla o 10:00 hod. "Prvý deň bude našim hosťom mladý básnik a performer s vlastnou kapelou Grigorij Semenčuk, ktorý príde do Košíc predstaviť svoju tvorbu po prvýkrát. Tento autor je zároveň partnerom našej knižnice pri organizovaní aktuálneho ročníka letného literárneho maratónu za ukrajinský Ľvov. Večer literatúry príde moderovať Valéria Juríčková z Prešovskej univerzity, ktorá prítomným predstaví aj ďalších ukrajinských autorov, na ktorých sa môžeme tešiť už toto leto," hovorí o podujatí riaditeľka knižnice Iveta Hurná.

kosickespravy.sk