Kulinária v Kulturparku, 24/09/2022

„KULINÁRIA - BORŠČ, HOLUBKY, PIROHY, KVAS a iné špeciality…."
príprava, recepty, ochutnávka


24.09.2022-13.00
Miesto:
Budova Alfa; Kasárne / Kulturpark

Boršč je kultúrnym dedičstvom, pýchou a kulinárskym            
symbolom Ukrajiny.

Na Ukrajine existuje jedlo, ktoré je všade uctievané - je to boršč. 
Ukrajincom koluje boršč v žilách, pretože receptúra ​​sa po generácie zachovala takmer v každej rodine.
Prvá zmienka o tomto jedle bola zaznamenaná už v roku 1556 v Slovníku dejín ukrajinského jazyka, čo opäť dokazuje vek kultúrnej tradície prípravy boršču.
Dňa 1. júla 2022 na 5. mimoriadnom zasadnutí Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva bol do Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva, ktoré potrebuje okamžitú ochranu, zaradený prvok „Kultúra výroby ukrajinského boršču“.
V tomto zmysle prvok demonštruje dôležitú úlohu nehmotného kultúrneho dedičstva počas ozbrojených konfliktov a mimoriadnych udalostí. Boršč je prvkom sociálnej integrácie a súdržnosti, ktorý slúži na zjednotenie obyvateľov Ukrajiny bez ohľadu na vek, pohlavie či pôvod.
Receptov na boršč je veľa a takmer každá gazdinka má svoj vlastný.
Niekto má rád boršč s fazuľou, niekto ho varí bez kapusty a niekto s hubami.
Pomerne často sa recepty na boršč v rodinách starostlivo dedia z generácie na generáciu a niektoré sú dokonca prísne utajené.
Hoci sa pripravuje podľa výborných receptúr v každom regióne. Navyše, dokonca aj v dedinách a susedných domoch sa zložky môžu líšiť.
 

ZÁPORIŽKY BORSCH

Ingrediencie:
bravčové (hovädzie, kuracie) najlepšie s kosťou - 400 g,
kapusta - 400 g,
zemiaky - 300 g,
červená repa - 200 g,
mrkva - 1-2 kusy,
petržlenová vňať, paštrnák, zeler - 1 ks.,
paprika - 1 ks,
cibuľa - 1 ks,
paradajkový pretlak - 2-3 lyžice. lyžice,
bravčová masť na vyprážanie, masť, cesnak, kôpor a petržlenová vňať, korenie, bobkový list, cukor, soľ.


Príprava:
Červený boršč býva vo vývare, preto sa najskôr uvarí. Ďalej cviklu nakrájame na pásiky, osolíme, nasypeme na panvicu, opražíme na masti, pridáme paradajkový pretlak, trochu cukru, privedieme do varu. Cibuľa, mrkva, petržlen, paštrnák a zeler a paprika by sa mali tiež vyprážať. Zemiaky vhodíme do vývaru, opäť privedieme do polovice uvarené, potom vložíme kapustu a varíme ešte 10 minút, dochutíme výpekom a necháme ešte 5 minút prevrieť. Ozdobíme cesnakom, pretlačeným bravčovou masťou, bobkovým listom, korením, zeleným kôprom a petržlenovou vňaťou. Pred podávaním nechajte 15-20 minút.


KLASICKÝ LUGHAN BORSCH

Ingrediencie:
voda - 1,5-2 l.
bravčové alebo hovädzie mäso s kosťou - 400 g
zemiaky - 4 ks. (stredne)
repa - 2 ks. (malý)
mrkva - 1 ks.
cibuľa - 3 ks. (stredne)
čerstvá biela kapusta - 300 g
paradajková pasta - 2 lyžice. l.
slnečnicový olej - 4-5 lyžice. l.
kyselina citrónová - štipka
soľ, bobkový list, zelenina - podľa chuti.

Príprava:
Umyté mäso zalejeme studenou vodou a vývar varíme na miernom ohni hodinu až pol. Pred varením odstráňte penu.
Mrkvu a cibuľu očistíme, nakrájame a opečieme na panvici na miernom ohni. Pridajte repu, citrón, paradajkovú pastu a pokračujte v smažení ďalších 7-10 minút.
Z hotového vývaru vyberieme mäso, namiesto neho vsypeme strúhanú kapustu a nakrájané zemiaky. Mäso oddelíme od kosti, nakrájame na kúsky a vrátime do hrnca. Opražíme, osolíme, pridáme koreniny a bylinky. Varte boršč, kým nebude pripravený, a dajte mu čas na vylúhovanie.
A potom, čo to dochutíte kyslou smotanou, ošúpte cesnak, nakrájajte na tenké plátky bravčovú masť a ražný chlieb, skúste len povedať, že to nie je chutné!

Žitomir Boršč

 

S brusnicami získava boršč vynikajúcu kyslastú chuť a dobre si zachováva svoju farbu. Vo všeobecnosti, aj bez bobúľ, pridaním trochu brusnicovej šťavy, môžete nahradiť ocot - to je už na žiadosť každej ženy v domácnosti.

Ingrediencie:
bravčové rebrá - 400 g,
biela kapusta - 400 g,
zemiaky - 5-6 ks.,
mrkva - 1 ks (stredná),
repa - 2 ks (stredná),
cibuľa - 1 ks.
huby (suché) - 60 g,
brusnice - 10 ks.,
mleté ​​čierne korenie - podľa (vašej) chuti,
soľ a cukor
bobkový list - 3 ks.,
cesnak - 4 strúčiky,
slnečnicový olej - 100 g,
kyslá smotana,
kôprová zeleň


Príprava:
Mäso (rebierka) opečieme na panvici, vložíme do panvice s vodou a dáme na oheň.
Po 30 minútach pridáme nakrájané zemiaky, po ďalších 10 minútach - kapustu nakrájanú na pásiky a suché huby namočené vo vriacej vode varíme 20 minút na miernom ohni.
Na prípravu pečienky na boršč: na rozpálenú panvicu nalejeme olej na opraženie cibule, mrkvu hodíme do slamiek a pridáme brusnicovú omáčku, potom cviklu nakrájanú na slamky a dusíme 30 minút.
Nakoniec sa boršč ochutí dresingom, pridá sa korenie a cesnak a jedlo sa pripraví.
 

KRYMSKÝ BORSCH 

 

Na Kryme vymysleli nečakaný recept na varenie boršču – bez repy. Krymskí Tatári túto zeleninu takmer nejedia, aj keď si ju niekedy na jedenie nakrájajú na plátky.


Ingrediencie:
jahňacie s kosťou - 500 g,
cibuľa - 2 ks.,
čerstvá červená paprika - 1 ks.
čerstvé paradajky - 1 kus alebo sušené - 5-6 kusov,
kukuričný klas,
dule - 1 ks.
červená repa - 1 ks.
mrkva - 1 ks.
biela kapusta - 500 g,
zemiaky - 5 ks.,
prepeličie vajcia - 4 ks.


Príprava:
Mäso varte na miernom ohni. Potom pridajte celú cibuľu, korenie, kukuričné ​​klasy, dule, soľ a cukor a po nich - mrkvu a zemiaky, tiež celé. Osolíme a pridáme korenie (sušená bazalka, tymián, kôpor a petržlenová vňať).
V tom čase pečieme cviklu samostatne v rúre alebo v rúre. Všetky ingrediencie varte, kým nebudú hotové na miernom ohni. Pokladanie: základ polievky, kúsky mäsa a všetka zelenina navrch.
Boršč môžeme podávať s pita chlebom so zeleninovou nátierkou.
Na nátierku: baklažán, paprika, paradajka, bazalka, cesnak, soľ, mletá čierna a červená paprika. Všetka zelenina sa pečie, ošúpe, nakrája, zmieša, osolí a posype čerstvým nasekaným cesnakom a nasekanou zeleninou.
Lavash je mierne pečený v panvici. Nátierku natrieme na pita chlieb.

Ľvovský boršč

 

Ide o recept na vegánsky boršč, ktorý možno použiť aj počas pôstu.
Zvláštnosťou tejto verzie jedla je sýta bordová farba a fazuľa yasko, miestna odroda, ktorú možno kúpiť všade. V regióne Ľvov každé dieťa vie, čo je boršč. Boršč sa vždy pripravuje v dobrej nálade, symbolicky by sa táto nálada mala preniesť aj na toho, kto ho ochutná! Na Vianoce patrí toto jedlo medzi dvanásť tradičných jedál a podáva sa s hubami.


Ingrediencie:
voda - 2-2,5 l,
fazuľa - 1 šálka,
mrkva - 1 ks.
petržlen - 1 ks.,
cibuľa - 1 ks,
kapusta - ½ dielu (stredná),
repa - 2-3 ks (stredná),
paradajková pasta - 2-3 lyžice. lyžice,
olej, bobkový list, nové korenie, ocot, soľ, cukor, cesnak - podľa chuti.


Príprava:
Fazuľu zalejeme vodou tak, aby na 2-3 hodiny alebo cez noc napučala. Potom varte na miernom ohni. Cviklu varíme celú v šupke 40-45 minút, do vody pridáme jednu polievkovú lyžicu octu, ochladíme, očistíme a nastrúhame na hrubom strúhadle.
Zeleninový vývar uvarte: cibuľu, mrkvu a petržlen nakrájajte v 2 litroch vody a nechajte na ohni 30 minút. Potom pridajte nakrájanú bielu kapustu a varte ďalších 10 minút. Pridáme cviklu, bobkový list, nové korenie a spolu povaríme 5 minút.
Zvlášť opečte 4 lyžice paradajkového pretlaku na 2 lyžiciach oleja. S vývarom zmiešame uvarenú fazuľu, paradajkový pretlak, strúhaný cesnak, lyžicu cukru, nasekanú sušenú petržlenovú vňať, kôpor a soľ podľa chuti.


Ukrajinský boršč varíme len v dobrej nálade!

"HOLUBKY NA UKRAJINE"

C:\Users\Yan\Desktop\Golubzi4.jpg 

V Turecku - dolma, v Číne - rožky a na Ukrajine - kapustové rožky! Chutné mleté ​​mäso zabalené v šťavnatých kapustových listoch je jedným z najfarebnejších jedál ukrajinskej národnej kuchyne. 

Vďaka voňavému koreniu, zeleninovej zálievke a pikantnej smotanovo-paradajkovej omáčke je chuť kapustových závitkov žiarivá a korenistá a farba mimoriadne atraktívna. 

V Karpatoch sa kapustnica tradične varí s kukuričným šrotom, v regióne Poltava je zvykom variť ich s pohánkou a krekrami.  

Na Ukrajine sa kapustové závitky pripravujú nielen z čerstvých kapustových listov, ale aj z nakladaných a na jar sa často používajú mladé listy repy. 

Na západe Ukrajiny je zvykom robiť malé kapustové rolky rozrezaním kapustného listu na niekoľko častí, na juhu a východe sa kapustnica vyrába z celého plechu, veľké kapustnice sa považujú za šťavnatejšie.  

V Zakarpatsku sa na Štedrý večer pripravujú kapustnice z nakladaných kapustných listov, do ktorých sa obaľuje ryža a hubová plnka.  

 

"KLASICKÝ RECEPT prípravy HOLUBKOV S MÄSOM" 

C:\Users\Yan\Desktop\600x300_5f8ee10edd308.jpg 

Bravčové mäso sa najlepšie hodí na výrobu klasických kapustových závitkov. V kombinácii s vyprážanou zeleninou a ryžou robí náplň výživnú a stredne šťavnatú. Ak si vyberiete hovädzie alebo kuracie mäso, pridajte do mletého mäsa trochu oleja - mäso vo vnútri kapustových roliek tak nebude suché. 

Špeciálnu pozornosť si vyžaduje aj výber kapusty – ak je čerstvá hlávka kapusty pri stlačení trochu mäkká, listy sa ľahšie zlúpnu. V zime sa jedlo často pripravuje z kyslej kapusty. 

Aby sa kapustové kotúče počas procesu varenia nerozpadli, najskôr sa vyprážajú na panvici a potom sa pevne položia na panvicu so švami nadol. Dno nádoby na dusenie je vopred vystlané niekoľkými kapustnými listami.  

Príprava:

Varte listy kapusty. Na sporák položte veľký hrniec s vodou. Kým voda vrie, vykrojíme z kapusty tvrdú vnútornú časť. 

Ponorte kapustu do vriacej vody a držte ju na nízkej teplote päť minút. Otočte na druhú stranu a varte ďalšie 2-3 minúty. 

Položte klas na tanier a nechajte ho vychladnúť. Kapustu rozoberieme na samostatné listy, odrežeme zahusťovanie v blízkosti základov. 

Pripravíme si plnku a formujeme kapustové valčeky 

Varte ryžu do polovice varenia. 

Bravčové mäso nakrájame na kúsky a pomelieme na mäsovom mlynčeku. Mleté mäso zmiešame s uvarenou ryžou. 

Cibuľu nakrájame nadrobno, mrkvu nastrúhame na hrubom strúhadle. Zeleninu dáme na panvicu a dusíme 5-7 minút, kým nezmäkne. K bravčovému mäsu s ryžou pridáme polovicu zeleninového dresingu. Soľ korenie. Mleté mäso na kapustové závitky dôkladne premiešame. 

Na pripravené kapustné listy natrieme malé množstvo plnky - bližšie k základu. Kapustové kotúče zabalíme a okraje skryjeme vo vnútri. 

Kapustové rolky podusíme 

Kapustové rolky položte na veľkú panvicu s hrubým dnom. Navrch natrieme vrstvu zeleninového dresingu. 

Paradajkový pretlak rozrieďte v dvoch pohároch vody, pridajte kyslú smotanu a kečup. Osolíme. Kapustové rolky polejeme omáčkou. Kvapalina by mala takmer úplne zakryť misku a nedosahovať 3-4 cm po vrch. 

Kapustové závitky vložíme do vyhriatej rúry a dusíme hodinu pri teplote 180 °C. 

Uložíme na tanier, polejeme kyslou smotanou a podávame. 

C:\Users\Yan\Desktop\Golubtci_025.jpg

Obaľovanie kapustových roliek je časovo náročný proces, existuje jednoduchšia verzia kapustových roliek – lenivé kapustnice, ktorých príprava si vyžaduje menej času. Tradične sa lenivé kapustové kotúče varia v hrnci, kotlíku alebo v rúre. Existuje veľa receptov na lenivé kapustové kotúče, ktorých hlavným rozdielom je konzistencia hotového jedla. 

Tradičné lenivé kapustnice pečené v rúre 

C:\Users\Yan\Desktop\17017-266.jpg 

Lenivé kapustové rolky je možné variť nielen v hrnci, ale aj v rúre. 

INGREDIENCIE 

Pol kila mletého mäsa 

Biela kapusta 350 gramov 

Pohár varenej ryže 

Cibuľa 1 hlava 

Vajcia 1 ks. 

Kyslá smotana 270 ml 

Trochu slnečnicového oleja 

Soľ podľa chuti 

Mletá paprika podľa chuti 

Čas varenia: 60 minút 

Obsah kalórií na 100 gramov: .  

Príprava: 

Opláchnite kapustu studenou vodou, nakrájajte na tenké prúžky; 

Položíme panvicu na sporák, pridáme olej, zohrejeme; 

Kapustu dáme na rozohriaty olej, osolíme, pridáme pár lyžíc vody a dusíme 5-7 minút za stáleho miešania, aby neprihorela; 

Potom vložte dusenú kapustu do cedníka a nechajte vychladnúť; 

Medzitým uvarte ryžu do polovice varenia; 

Potom ho odstráňte z ohňa, nalejte vodu a ochlaďte; 

Vychladnutú ryžu vložte do šálky s mletým mäsom, položte kapustu; 

Cibuľu ošúpeme, nakrájame na kúsky a pridáme k mletému mäsu; 

Pridajte surové vajce, soľ a trochu čierneho korenia. Všetko premiešajte; 

Povrch plechu posypte olejom; 

Z mletého mäsa urobíme oválne kapustové rolky a rozložíme ich na plech; 

Rúru vyhrejeme na 250 stupňov a vložíme plech s kapustovými rolkami. Nechajte piecť 15 minút; 

Po 15 minútach vyberte plech na pečenie a namažte ho kyslou smotanou; 

Dáme do rúry na 20 minút. Dobrú chuť! 

Kvas je pravdepodobne najlepší nápoj v horúcom letnom dni. Dobre uhasí smäd, pretože obsahuje kyselinu octovú a mliečnu. Aj vďaka konzumácii tohto zdravého nápoja je telo nasýtené užitočnými živinami. Okrem toho kvas povzbudzuje a zmierňuje únavu

C:\Users\Yan\Desktop\1657704672-6108.jpg 

Rôzne kvass
Tento druh nápoja existuje pomerne dlho, prvé zmienky o ňom pochádzajú už zo šiesteho storočia pred Kristom. Láska ku kvasu nevyprchala ani dnes. Existujú rôzne druhy kvasu. Ako chlieb, ovocie, bobule, mlieko, med.

Chlieb kvass
samozrejme najpopulárnejšie. Na jeho prípravu sa používa ražný chlieb, cukor a droždie. Niektorí používajú rôzne prísady, ako sú hrozienka, aby dali tomuto nápoju rôzne zaujímavé chuťové tóny. Chlieb kvas nielen dobre uhasí smäd, ale tiež dáva, aj keď krátkodobý, pocit sýtosti, ako aj nárast sily a elánu.  

 

Recept na domáci kvas: ako pripraviť lahodný a osviežujúci nápoj.
Domáci kvas je skvelou alternatívou k sladkým sýteným nápojom. Dokonale osviežuje a povzbudzuje, má bohatú chuť a vôňu. A čo je najdôležitejšie, dá sa pripraviť z jednoduchých produktov, ktoré nájdete v každej domácnosti.


Ingrediencie:
Kvas je jednoduchý recept
Voda - 2,5 litra
Čierny chlieb - 350 g.
Cukor - 180 g.
Hrozienka - 40 hod. 


Príprava:
Ražný chlieb nakrájajte na malé kúsky a osušte v rúre.
Do suchého trojlitrového pohára dáme strúhanku, pridáme cukor a hrozienka. Nalejte čistú pitnú vodu do pohára bez toho, aby ste trochu pridali na okraje. Nádobu prikryte viečkom alebo gázou a nechajte kvas kvasiť na teplom a tmavom mieste 2 dni. Po 2 dňoch prefiltrujte a ochlaďte pripravený kvas. Kvass je pripravený!
Spotreba kvasu má výrazný sezónny charakter - až 80% nápoja sa predáva v máji až septembri.
Ukrajinskí spotrebitelia si vyberajú klasický chlebový kvas a jeho odrody.
Trh s kvasom, rovnako ako trh s nealkoholickými nápojmi, je vysoko konkurenčný. Podľa Pro-Consulting štyria veľkí výrobcovia zabezpečujú viac ako 60 % trhu a podiel malých, regionálnych hráčov sa každoročne znižuje.


Pro-Consulting zaraďuje medzi lídrov ukrajinského trhu s kvasom tieto značky: 
"Kvas Taras" (Carlsberg Ukrajina),
"Arsenyevsky Kvass" ("skupina Ukrproduct"),
"Ľvov Kvass" ("Prvý súkromný pivovar"),
"Yarylo" ("Beveridgeov kvas"), "Drevlyanskyi" ("Native Mark")

Kvas

 

Účastníci trhu očakávajú, že do konca roka bude možné hovoriť o zvýšení predaja kvasu na Ukrajine minimálne o 3-5% a zvýšení podielu kvasu na celkovom objeme spotreby nealko nápojov. V budúcnosti sa analytici domnievajú, že trh s kvasom porastie.