Deviaty ročník Dní Ukrajiny v Košiciach sa zameria na deti

Dni_UKR_2023
https://www.kosiceonline.sk

Organizátori pripravili aj ochutnávky tradičných pokrmov.

Od začiatku vojny na Ukrajine prišli do metropoly východu tisíce odídencov. Ich košická komunita pravidelne usporadúva Dni Ukrajiny. Tento rok pôjde o deviaty ročník, ktorý sa začína vo štvrtok 21. septembra. V prvý deň sa môžu návštevníci tešiť na festival dokumentárnych filmov Naše svety. Dni Ukrajiny budú podľa organizátora podujatia Eduarda Buraša najmä o deťoch:

„Tohto podujatia sa zúčastní priamo 40-členný súbor detí z mestečka Jasiňa. To je bývalé centrum Hucuľov, Hucuľskej republiky, aj keď len jeden deň, tak aj napriek tomu má svoju kultúru, históriu a tradíciu. Hovorí sa, že hucuľský kroj je najfarebnejší kroj na Ukrajine. Hucuľské trombity, bryndza, syry, piesne, dynamika. To je všetko to, čo v Košiciach zažijeme.“

 

Aj takýmto spôsobom chcú organizátori upriamiť pozornosť na fakt, že vo vojne zomrelo viac ako 500 detí. Práve ich stratené životy budú symbolizovať ručne robení anjeli, ktorých možno vidieť na altánku v Mestskom parku počas tradičnej Veteránskej míle.

„Prihlásilo sa nám 15 vojnových veteránov, ktorí idú sem od Úradu ukrajinského prezidenta, od splnomocnenca Vadyma Sviridenka, ktorý v Košiciach behal Veteránsku míľu a sú to chlapci z jedného miesta, z Čerkasy. Chlapci, ktorí nemajú horné, dolné končatiny. Chlapci, ktorí boli v dôsledku vojny už poznačení na celý svoj život, ale chlapci, ktorým takou nádejou je beh. Oni budú behať v Mestskom parku v Košiciach Veteránsku míľu 24. septembra,“ skonštatoval Buraš s tým, že to bude zároveň mapovať aj 19 mesiacov od začiatku vojnového konfliktu.

Cez víkend si organizátori pripravili ochutnávky tradičných ukrajinských pokrmov. Pôjde o pirohy, boršč, holúbky a mnohé ďalšie. Zároveň je možné sa informovať o aktuálnom stave u našich východných susedov a ich potrebách, ktoré sú iné ako na začiatku vojny.

„Zima sa blíži a my už dnes vieme, že budú potrebovať sviečky, LED svetlá, power banky, teplé oblečenie, termo ponožky a tak ďalej. Neberte to tak, že tá pomoc ide do Zakarpatska, ale odtiaľ ide smerom do Chersonu, Novej Kachovky, smerom na Mariupol,“ ubezpečil Buraš, ktorý dodal, že na záver podujatia sa v utorok (26.9.) organizuje exkurzia do prihraničných oblastí i Užhorodu.