Kostol v Užhorode, naša Urbanova veža. Košice posilňujú spoluprácu s Ukrajinou

Dni Ukrajiny prinesú viacero noviniek
https://kosice.korzar.sme.sk

Dni Ukrajiny prinesú viacero noviniek.

KOŠICE. Mesto Košice chce rozvíjať cezhraničnú spoluprácu, posilňuje aj tú s Ukrajinou a mestom Užhorod.

Na pondelkovej tlačovej konferencii to povedal primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) s tým, že pracujú na niekoľkých spoločných projektoch.

K otvoreným vzťahom má prispieť aj šiesty ročník podujatia Dni Ukrajiny v Košiciach.

Transparentnosť fungovania samosprávy

Jednou z aktivít cezhraničnej spolupráce je aj spoločný projekt mesta Košice, Slovenskej akadémie vied (SAV), Užhorodu, Charkova a nórskeho Sor-Varanger, ktorý je zameraný na transparentnosť fungovania samosprávy.

Ak Košice s projektom uspejú, majú byť v tejto oblasti príkladom pre ukrajinské samosprávy.

Magistrát chce v rámci projektu riešiť napríklad satelitné kancelárie prvého kontaktu na vybraných úradoch mestských častí (MŠ).

Cieľom projektu s celkovým rozpočtom takmer 500 000 eur je okrem iného zblížiť Ukrajinu s Európou.

Kostol v Užhorode a Urbanova veža v Košiciach

„Spolupracujeme aj s Perlou gotickej cesty, čo je nezisková organizácia mesta Košice. Podarilo sa nám získať zdroje na to, aby sa opravil kostol v Užhorode a zároveň Urbanova veža v Košiciach," povedal Polaček s tým, že s partnermi z Ukrajiny spolupracujú aj v oblasti energetiky či vzdelávania.

Ako pripomenul splnomocnenec mesta Košice pre rozvoj cezhraničnej spolupráce Košice - Užhorod a Zakarpatská oblasť Ukrajiny Eduard Buraš, je potrebné pripraviť sa na to, že Košice môžu v rámci nového programového obdobia získať pomerne značné finančné prostriedky zo spolupráce s ukrajinskými mestami.

Dni Ukrajiny

Na podporu rozvoja cezhraničnej spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskom sú zamerané aj Dni Ukrajiny v Košiciach.

Podľa neho šiesty ročník tohto medzinárodného podujatia prinesie viacero noviniek. Medzi nimi sú napríklad:

  • odborné konferencie a diskusie na témy Slovensko-ukrajinská spolupráca novinárov a médií či
  • Ekumenizmus a
  • medzinárodná spolupráca Košice - Užhorod/Mukačevo.

Novinkou je tiež športové podujatie pod názvom Veteránska míľa, na ktorom sa zúčastnia aj aktéri bojov. Ako povedal, ide o jedinečné podujatie.

„Je to beh, ktorý nie je na čas. Hovorí o podpore mieru, spolupatričnosti, o ľudských hodnotách a o tom, aby sa vojna na Ukrajine skončila. A aby sa skončila všade vo svete, kde prebieha, pretože zomierajú ľudia," povedal Buraš, ktorý je zároveň riaditeľom Združenia Feman - hlavným organizátorom podujatia.

Dni Ukrajiny 2020 okrem iného ponúknu napríklad ukrajinskú gastronómiu či vystúpenia ukrajinských súborov.

Ich súčasťou bude tiež tradičné slovensko-ukrajinské fórum zamerané na spoluprácu podnikateľských subjektov a samosprávnych orgánov, rozvoj cestovného ruchu, ekonomiky hospodárstva, spoluprácu v oblasti odpadového hospodárstva, životného prostredia, ekológie, vzdelávania a nových IT technológií.

Tohtoročné podujatie sa začne 23. apríla otvorením výstavy ukrajinského maliara a pedagóga Ivana Kuleca a 30. apríla ho ukončí záverečný program v centre mesta.